Kruh s bučinim brašnom bogat je vlaknima, orašastog okusa i vrlo hranjiv. Bučino brašno se obično koristi u kombinaciji s drugim vrstama brašna jer je bez glutena i ima intenzivan okus. Evo jednostavnog recepta za ukusni kruh:
Sastojci:
300 g glatkog pšeničnog brašna
100 g bučinog brašna obitelji Legac
1 paketić suhog kvasca (ili 25 g svježeg)
1 čajna žlica soli
1 čajna žlica šećera
250 ml tople vode
2 žlice maslinovog ulja
Opcionalno: sjemenke buče za posipanje
Upute::
Priprema kvasca: Ako koristite svježi kvasac, pomiješajte ga s toplom vodom, šećerom i 1 žlicom brašna. Ostavite 10 minuta da se zapjeni. Kod suhog kvasca, ovaj korak možete preskočiti i samo ga umiješati u brašno.
Miješanje tijesta: U zdjeli pomiješajte glatko i bučino brašno, sol i kvasac. Dodajte vodu i maslinovo ulje te zamijesite glatko tijesto. Tijesto treba biti elastično, ali ne i ljepljivo. Ako je potrebno, dodajte još malo brašna ili vode.
Dizanje tijesta: Pokrijte zdjelu čistom kuhinjskom krpom i ostavite tijesto da se diže na toplom mjestu oko 1 sat, dok ne udvostruči volumen.
Oblikovanje kruha: Nakon što je tijesto naraslo, lagano ga premijesite i oblikujte u željeni oblik (okrugli, duguljasti ili stavite po želji u kalup za kruh). Ako želite, pospite površinu sjemenkama buče.
Završno dizanje: Ostavite oblikovani kruh još 20-30 minuta da se odstoji i dodatno naraste.
Pečenje: Zagrijte pećnicu na 200 °C. Kruh pecite 30-40 minuta, dok ne poprimi lijepu zlatnosmeđu boju. Ako lupkate kruh po donjoj strani i zvuči šuplje, pečen je.
Hlađenje: Pečeni kruh izvadite iz pećnice i ostavite ga da se hladi na rešetki prije rezanja.
Savjeti:
Ako želite mekšu koricu, tijekom pečenja stavite posudu s vodom na dno pećnice kako biste stvorili paru.
Bučino brašno možete kombinirati i s raženim ili pirovim brašnom za drugačiji okus.